Biberiye Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Çeşitleri Nelerdir?

Biberiye çeşitleri, biberiye ince yapraklı ve her mevsim yeşil kalan aromatik şifalı bir bitkidir. Lamiaceae familyasından olan biberiye Akdeniz havzasında bulunan Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerine has bir bitkidir. Özellikle Akdeniz makilerinde doğal bir yetişme ortamına sahiptir. Tıbbi açıdan değerli bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen bu bitki kuşdili, akpüren gibi isimlerle de bilinir. Biberiye bitkisinin doğal yayılım alanları genellikle alçak rakımlarda bulunduğu için, bu alanlarda genellikle bahçe, tarla, yerleşim yeri gibi alanlara dönüştürülmektedir. Bu yüzden bitkinin doğal yayılım alanlarıyla genetik çeşitliliği her geçen gün azalma göstermektedir. Biberiye çeşitleri Akdeniz ikliminin sıcak ve kurak yaz havasına uyum sağlamıştır. Çalı formundaki bitkinin yaprakları kışın dökülmez ve ibre gibi kısalı uzunlu dar ve geniş yapılı yaprak şekillerine sahiptir. Çok yıllık olan biberiye yıl boyu beyaz mor tonlarında çiçek açar.


Biberiye çeşitleri farklı yapısal özelliklere sahiptir


Biberiye çeşitleri kısa boylu, uzun boylu, toplu, dağınık, sık dallı, seyrek dallı, farklı gövde yapısına sahip, farklı yaprak şekline sahip türler olarak sınıflandırılmaktadır. Bitkinin içeriğindeki fenolik bileşikler ve antioksidan yağ sayesinde kozmetikten, parfümeriye, eczacılığa kadar çeşitli alanlarda kullanımı yapılmaktadır. Günümüzde sentetik antioksidanlardan doğal antioksidanlara yönelme yaygın olduğu için, bu bitkinin değeri de gün geçtikçe artmaktadır. Biberiyenin genetik çeşitliliğinin korunması bakımından ve bitkinin tahribini azaltmak amacıyla biberiye çeşitlerinin kültüre alınması çalışmaları özenle yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde de biberiyenin korunması için bu çalışmalar yoğun şekilde yürütülmektedir.

Biberiye çeşitleri arasında incelenen türlerden kültüre alınacak olan nitelikli ekotipler belirlenmiştir. Bunun yanında erozyon kontrolünde etkili olabilecek sık dallı ve sık yapraklı olan, bodur ve top şekilli biberiye çeşitlerinin ve kuraklığa karşı dayanıklı olan çeşitlerin tespiti yapılmıştır. Bu türlerin kültüre alınarak yetiştirilmesi için tarım alanında da önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Fidanlıklarda bu biberiye çeşitlerinin üretimi sağlanarak, fidanların yetiştiricilikte kullanımı hedeflenmiştir.

Biberiye bitkisinin bazı türleri sarkan türev şeklinde büyüme göstermektedir. Ekimi yapıldığında toprağı dallar vererek sarmaktadır. Bu türlerdeki koku ve aroma diğerlerine göre daha belirgindir. Çiçeklenmesi de daha fazla olur. Düz yetişen biberiye çeşitleri ise ağaçsı yapıya sahip olup, gelişimi daha yavaştır. Bu yapıdaki biberiye ve sarkan türlerde budamaya müsaittir. Ayrıca sıcak, soğuk, kuraklık gibi iklim özelliklerine karşı da dayanıklı türlerdir.

Biberiye Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Adet Söktürürmü?

Biberiye Adet Söktürürmü?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Biberiye Kullanımı Nasıl Olmalı?

Biberiye Kullanımı Nasıl Olmalı?

Migren Biberiye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Migren Biberiye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Biberiye Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Acı Biberiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biberiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Selülite İyi Gelir mi?

Biberiye Selülite İyi Gelir mi?