Biberiye Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye çayı, genelde yemeklere tat katmak amacıyla kullanılan bir baharat türü olan biberiye bitkisinin sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Biberiye bitkisi, yılın her ayında yeşil kalan, çalı cinsinde bir bitkidir. İğne yapraklı ve koyu yeşil renktedir. Yaprakları yaz kış dökülmez. Biberiye çayı, son yıllarda zayıflama çayı olarak yaygın şekilde çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle de piyasada satılan birçok zayıflama çayı içinde biberiye bitkisine yer verilmektedir. Biberiye, C, B grubu vitaminler, D, E ve K vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Antioksidan bakımından da önemli bir bitki olan biberiye çayı taze ya da kurutulmuş bitkiden hazırlanarak tüketilebilir.


Biberiye çayı faydaları nelerdir?


Biberiye çayı kilo vermek amacıyla kullanıldığında olumlu etkilerinden yararlanılabilir. Taze ve kurutulmuş bitki kullanılarak çay hazırlanıp tüketilebilir. Çay tüketimiyle birlikte uygun diyet ve egzersiz yapıldığında biberiye çayı zayıflama sürecine yardımcı olur.

Biberiye çayı çağımızın yaygın hastalıklarından olan ve ölümlere neden olan kanser hastalığından korunmak için kullanılabilir. İçeriğinde karnosal adlı bir madde barındıran biberiye bitkisinden hazırlanan çay lösemi, meme, kolon, prostat ve cilt kanserine karşı kullanılabilir.

Belleği güçlendirmek için biberiye çayından yardım alınabilir. Modern tıpta yapılan araştırmalar biberiye çayının beyin ve sinir hastalıklartı üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Hafıza kaybı, unutkanlık, bunama gibi hastalıklardan korunmak için biberiye çayı tüketilebilir.

Biberiye çayı migren için faydalıdır. Uzun yıllardır migrene karşı bitkisel tedavi olarak biberiye çayından yararlanılmaktadır. Çay şeklinde içilebileceği gibi biberiye bitkisi bir tencerenin içinde kaynatılarak buharı da solunabilir.

Biberiye çayı ağrı kesici olarak kullanılabilir. Kas, eklem ağrılarına karşı faydalı olan biberiye bitkisinden elde edilen yağ da ağrılı bölgelere masaj hareketleriyle uygulanabilir.

Enfeksiyon ve alerji gibi durumlara karşı iyi gelen biberiye çayının bu özelliği yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. İltihap ve enfeksiyon gibi hastalıkların ortadan kalkması için biberiye çayından yardım alınabilir.

Biberiye çayı içmek sindirim sisteminin sağlığını korumak için faydalıdır. Kabızlık, hazımsızlık, mide problemleri gibi neredeyse sindirimle ilgili gelişen tüm rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Beraberinde besin zehirlenmesine karşı koruyucu etki yaratır. Vücudun temizlenmesini sağlayan bir özelliği bulunmaktadır.

Biberiye çayı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklığa bağlı gelişen birçok hastalığın önlenmesi için biberiye çayından yardım alınabilir. Biberiye çayı genel anlamda bağışıklık sistemini kuvvetlendiren etkiye sahiptir.

Biberiye çayı saç sağlığı içinde son derece faydalı bir bitkisel çaydır. Saç dökülmesini öner, saç sağlığını koruyucu etki yaratır. Dökülen saçların tekrar çıkmasına yardımcı olur. Bunun için içilebileceği gibi hazırlanan çayla saçlar yıkanabilir.

Biberiye çayı, karaciğer ve solunum sistemini korur. Çay şeklinde hazırlanan biberiye gargara suyu olarak kullanılabilir. Bu şekilde solunum sistemi için oldukça fayda sağlar. Nefes borusunun açılmasını sağlar, hırıltıya karşı iyi gelir ve ağız sağlığına katkıda bulunur. Sinüzit kaynaklı baş ağrısını giderir. Karaciğer hastalıkları tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Karaciğere zarar veren toksinlerin temizlenmesini sağlar. Siroz ve benzeri karaciğer hastalıklarının yaratmış olduğu belirtileri azaltarak rahatlama sağlar.


Biberiye çayı nasıl yapılır?


Biberiye çayı hazırlamak diğer bitki çaylarında olduğu gibi oldukça kolaydır. Kurutulmuş biberiye ile hazırlanan çay için 1 tatlı kaşığı biberiye kullanmak yeterli olur. Bir büyük fincan su kaynama noktasına gelene kadar ısıtılır. Isınan su fincana boşaltılarak üzerine 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisi eklenir. 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Eğer acı tadından dolayı içmekte zorluk çekiliyorsa bal ve limonla tatlandırılarak içilebilir. Günlük olarak yemeklerden sonra bir fincan içilebilir.


Biberiye çayı zararları nelerdir?


Biberiye çayı bilinçli ve ölçülü şekilde tüketildiğinde sağlık için zararı olmayan bir bitki çayıdır. Fakat tüketiminde ölçüye çok dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde düşük riskini arttırabileceği için tüketilmemelidir. Aynı şekilde emzirme dönemi içinde kullanımı uygun değildir. Yüksek tansiyon hastalarının, alerjik reaksiyon sergileyenlerin, kanamalı hastalığı olanların, epilepsi hastalarının, kolik gibi problemi olanların tüketmemesi gerekir. Aşırı tüketim ödem ve mide bulantısı gibi problemlere yol açabilir.

Biberiye Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar?

Biberiye Yağı Zihin Açar mı?

Biberiye Yağı Zihin Açar mı?

Biberiye Baharatının Faydaları Nelerdir?

Biberiye Baharatının Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Biberiye Emziren Anneler İçebilir mi?

Biberiye Emziren Anneler İçebilir mi?

Güncel

Biberiye Yağı ile Zayıflama Yöntemleri

Biberiye Yağı ile Zayıflama Yöntemleri