Biberiye Yağı Kokusunun Alzheimer Hastalığına Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Yağı Kokusunun Alzheimer Hastalığına Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Kokusu; Yapılan geniş kapsamlı araştırmalar sonunda biberiye bitkisinin esansının ilaç olarak kullanılmasının yanı sıra biberiye yağını koklamanın da zihinsel aktivitelerde mucizevi etkiler gösterdiği saptandı. Ayrıca uyanıklığı arttırdığı da yapılan araştırmalarda erişilen sonuçlardan biridir.

Biberiye bitkisinin zihin ve hafıza üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır. Yüzyıllardır bilinen bu faydalar, son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kesinlik kazanmıştır. Biberiye yağının bu mucizevi özelliği içeriğindeki bulunan etken maddelerden dolayıdır. Yapılan araştırmalarda saptanan bir diğer bilgi biberiye yağında bulunan bazı etken maddelerin bilinçsel fonksiyonlara iyi geldiği ve bu fonksiyonları arttırdığı tespitidir.


Biberiye Yağı Kokusunun Alzheimer Hastalığına Faydaları Nelerdir?


Özellikle de biberiye yağı içinde bulunan 1,8 sineol (1,8 cineole) denilen maddenin, Alzheimer hastalığına sebebiyet veren asetilkolinesteraz aktivitesini (Asetilkolin parçalanması) durdurduğu kanısına varılmıştır. Geniş kapsamlı yapılan bir klinik araştırmada, içerisine biberiye yağı konulan bir odada toplanan 20 kişinin belirli bir süre sonra yapılan kan analizlerinde etken madde olan 1,8 sineolun büyük oranda arttığı tespitine varılmıştır. Yapılan bu deney sonucunda biberiye yağının kokusunun bile kandaki sineol miktarını arttırabildiği bu sebeple de Alzheimere neden olan asetilkolinesteraz aktivitesini durdurabileceği bilgisi belirtilmiştir. Aynı şekilde bu katılımcılara yapılan değişik zihinsel testlerde, biberiye yağı kokusuna maruz kalan kişilerin performanslarının daha iyi olduğu belirtilmiştir. Hatta ruh hallerinin bile pozitif olduğu gözlenmiştir.

Yapılan diğer bir deneyde ise iş yeri ortamına bırakılan biberiye yağının belli bir süre sonra çalışanlarda performans artışı aynı zamanda konsantrasyonlarının da daha çok arttığının kanısına varmışlardır.

Biberiye yağı sadece 1,8-cineole içermiyor, aynı zamanda ursolik asit ve rosmanirik asitte içermektedir. Bu bileşiklerle aynı asetilkolinesterazı inhibe etmek mümkündür. Yani biberiyede özellikle de biberiye yağı içerisinde zihin sağlığı yönünden oldukça faydalı 3 farklı bileşim bulunuyor dememiz mümkündür. Ayrıca biberiye bulunan karnosik asit dediğimiz madde serbest radikallerin nörodejenerasyon etkisini yok edebilmektedir. Bütün bu araştırmalardan özet olarak varılan sonuçlardan biri de biberiye yağını koklayan bir insanın, hiç bu yağı koklamayan bir insana göre olayları %60-70 daha fazla hatırladığı görülmüştür.

Gördüğünüz üzere biberiye yağı koklamak bile zihinsel, fiziksel hatta psikolojik açıdan bile oldukça faydalı.

Biberiye Yağı Kokusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Güncel

Biberiye Nasıl Demlenir?

Biberiye Nasıl Demlenir?