Biberiye Ağacı Nasıl Yetiştirilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Biberiye ağacı, Doğada kendiliğinden yetişen biberiye ağacı çam ağacı gibi keskin kokuludur. Tohumları dökülerek yayılan arsız her ortama uyum sağlayan bir bitkidir. Biberiye ağacı güneşi seven bir bitkidir. Güneş alan alanlarda kucak kucak yayılır. Yılda iki kez çiçek açan biberiye ağacı peyzaj, bahçe ve balkonları süslemek için tercih edilir. İlk yıl ince dallara sahip olan biberiye ağacı iki yıldan sonra giderek odunsu bir gövdeye sahip olmaya başlar. Yerini seven ve güneş alan bir biberiye ağacı 1,5 metreyi aşabilir. Biberiye ağacı doğal ortamda yetiştiği gibi kendinizde yetiştirebilirsiniz. Birçok farklı şekilde biberiye ağacı yetiştirebilirsiniz. Fide olarak, tohum olarak ve dalından biberiye ağacı elde edebilirsiniz. Bunların aşamalarını sizinle paylaşalım,


Biberiye ağacı nasıl yetiştirilir

  • Fide olarak, Dibine düşen tohumlardan filizlenen fideleri alıp bahçe ya da saksıya dikerek yetiştirebilirsiniz. Bunun için biberiye ağacının yakınında bulunan fideyi incitmeden köküyle birlikte sökün. Sağlıklı torflu toprağa ekin. Can suyunu verdikten sonra bitki kendini tutana kadar düzenli sulayın ve güneş almasını sağlayın.
  • Tohum olarak, yılın belli zamanlarında açan çiçekler bir müddet sonra tohum halini alır. Olgunlaşan bu tohumlardan toplayarak dizde biberiye ağacı yetiştirebilirsiniz. Eğer öyle bir imkânınız yoksa tohum satan yerlerde biberiye tohumu bulunur. Tohumu bir gece suda bekletin. Saksılara kaliteli toprak koyduktan sonra tohumu içine ekin. Üzerini suladıktan sonra streç film ile kaplayın. Hava alması için birkaç küçük delik açın. Üç gün bu şekilde beklettikten sonra üzerini açıp normal sulayın. Biberiye fideniz birkaç gün sonra filizlenir. Güçlü olana kadar özen gösterin ondan sonra kendi kendine büyüyecektir.
  • Dalından, biberiye ağacından gövdesine yakın yerinden koparacağınız dalı verimli bir toprak koyduğunuz saksıya direk ekin. Kendini tutana kadar gölgede sulayın. Kendini tutan biberiye ağacını güneşe koyup aralıklı sulayın. Dilerseniz sonra bahçeye edebilirsiniz.

Biberiye Ağacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Yağı İçilir mi?

Biberiye Yağı İçilir mi?

Saraçoğlu Biberiye Çayı

Saraçoğlu Biberiye Çayı

Haber Bülteni

Güncel

Biberiye Yağı Göbek Eritir mi?

Biberiye Yağı Göbek Eritir mi?