Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir, ballıbabagiller familyasından olan biberiye iğne yapraklı, yaz-kış yaprağını dökmeyen bir bitki türüdür. Akdeniz ikliminde kolayca yetişebilen ve mor çiçekli çalı görünümlü olan bitkiden esans ürünleri elde edildiği gibi yemeklerimize tat vermesi için baharat vazifesi de üstlenmektedir. Lakin özellikle ülkemizde biberiyenin sayısız faydasından yararlanmak için baharda taze sürgünlerden toplanan kısımları çay olarak tüketilmedir. İçeriğinde organik asitlerin, tanen, uçucu yağ ve glikoz bulunan biberiye çayının sayısız faydası vardır.


Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?


Biberiye Kilo Verdirmeye ve selülitlerden kurtulamaya yardımcı olur: Biberiye bitkisinin taze dallarından ya da kuru yapraklarının kaynatılıp çay halinde içilmesi sonucu iştahı kesip kilo verdirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle kadınlar için biberiyenin yaprağından elde edilen yağı basen bölgelerine uygulanması halinde incelmeye yardımcı olacağı gibi selülitlerin kaybolmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Biberiye Çayı Beyni Geliştirir: Biberiye çay halinde tüketilirse belleği geliştirdiği ve olası Alzheimer hastalığını önlediği modern tıp tarafından ortaya konulmuştur. Biberiyenin içindeki uçucu yağlar sayesinde hafızayı güçlendirdiği saptanmıştır.

Biberiye Alerji ve Enfeksiyonu Önler: Biberiyenin Nitrik Oksitleri ortadan kaldırarak alerji, iltihap ve enfeksiyon olgularını büyük oranda ortadan kaldırdığı saptanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Düzenler: Biberiye başlı başına mide ülserinin en büyük düşmanıdır. Biberiyenin anti-kanserojen ve anti-enflamatuvar özelliklerinin olması bağışıklık sistemini diri tutmaktadır.

Sindirim Sistemini Korur: Biberiye genellikle kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sindirim sistemi sorunlarıyla savaşmada önemli bir silahtır. Gıda zehirlenmesi durumunda mideyi koruma altına alır ve gıda zehirlenmesinin vücutta bıraktığı tahribatı ortadan kaldırır.

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni