Taze Biberiye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Taze Biberiye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze biberiye, ballıbabagiller familyasından olan her zaman yeşil kalan bir bitki türüdür. Yazları kurak, kışları yağışlı gecen Akdeniz bölgesinde yetişir. Genel olarak tüketilmesi güvenli görülen bir bitki olmakla birlikte aşırı tüketimi de vücutta birçok zarara yol açabilmektedir.


Taze biberiyenin faydaları nelerdir?

  • Migren ağrılarını gideren bir özelliğe sahiptir. Sadece migren ağrıları ile kalmayıp kas ve eklem ağrıları için de oldukça tercih edilen bir bitkidir. Kas ve eklem ağrıları için taze biberiyenin yağı kullanılabilir.
  • A, B ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Gözlere ve cilde iyi gelen yapısı içerisinde bulundurduğu bu vitaminler yardımı ile olmaktadır. Bol miktarda demir bulundurması da anemi tedavisinde yardımcıdır. Bunların yanı sıra içerisinde kalsiyum ve fosfor bulundurmaktadır.
  • Taze biberiyeden çay yapıp haftada 1-2 defa içerek ciltteki kan dolaşımını hızlandırmış ve cilt hücrelerinizi yenilemiş olursunuz. Aynı zamanda iltihap önleyici etkisi olmasından dolayı da sivilceleri geçirmektedir. İleride oluşabilecek sivilcelere de engel olmaktadır.
  • Beyin fonksiyonlarını artırarak hafızayı güçlendirir. İçerisinde bulunan " karnozik asit" asit, hafızayı güçlendirici bir etkiye sahiptir. Bilim adamları taze biberiyenin kokusunun dahi hafızaya iyi geldiğini söylemektedirler.
  • Her türlü mide bulantısı, hazımsızlık gibi sindirim problemlerini ortadan kaldırır.
  • Saç köklerini güçlendirir.
  • Karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda meme kanseri riskini de azaltmaktadır. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta bulunan kanere yol açıcı toksinleri uzaklaştırır.

Taze biberiye nerelerde kullanılır?


Et ve tavuk yemeklerinin vazgeçilmezi olan taze biberiye, yemeklerde ve salatalarda da sık sık tercih edilmektedir. Haşlama et, balık ve sebze yemekleri pişirilirken tat vermesi amacıyla içine konulur. Yemek piştikten sonra da çıkarılır. Bunun dışında taze biberiyeyi çay olarak tüketenlerde mevcuttur. Özellikle diyet yapanlar için oldukça uygun bir çaydır.

Taze Biberiye Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Yağı Zihin Açar mı?

Biberiye Yağı Zihin Açar mı?

Haber Bülteni