Evde Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Evde Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Evde Biberiye Yağı Nasıl Yapılır, Gelişen teknoloji ile maalesef artık her şey o kadar dejenere hale geldi ki dışarıdan aldığımız her şeyi sorgulama gereği duyar hale geldik. Evet güvendiğimiz bildiğimiz aktarlardan temin ettiğimiz bitki yağlarından emin olabiliyoruz fakat markası bilinmeyen yağlardan uzak durmamız gerektiği de bir gerçek. Çünkü içeriğini bilmediğimiz şeyler fayda sağlamak yerine tamir edilemez sıkıntılara da neden olabilmektedir. Biberiye yağı da evde çok basit yöntemler ile elde edebileceğiniz ve güvenle kullanabileceğiniz bitki yağlarından bir tanesidir.

Evde biberiye yağı nasıl yapılır?

Biberiye mis kokulu bir bitki olup hem yemeklerde rosmarin adı ile baharat niyetine hem de şifa niyetine kan dolaşımını sağlayan, ağrıları dindirme özelliğinden faydalanılan şifalı bitkilerden bir tanesidir. Biberiye yağı kesinlikle dahili olarak yani ağızdan kullanılmaması gereken bir yağ özelliğine sahiptir. Evde yapılan ya da dışarıdan temin edilen biberiye yağı sadece harici yol ile kullanılmalıdır.

Biberiye yağı kan akışını hızlandırma özelliğinden dolayı özellikle göbek, basen ve kalça derisinde ısıtma ve yağ eritme etkisinden faydalanmak için kullanılır. Ayrıca romatizma hastalığı olanlar da ağrı dindirme etkisinden faydalanmaktadır. Biberiye yağı bitkinin yaprak kısımlarındaki özün çıkarılmasından elde edilir.

Evde biberiye yağı yapmak için

Biberiye yağınızın daha etkili olması için güneşin dik olarak yapraklara denk geldiği biberiyeleri tercih ederseniz uçucu yağ oranı daha fazla olan bir biberiye yağı elde etmiş olursunuz. Bazı kişiler evde biberiye yağı yaparken biberiyeyi pişirme yöntemi ile hazırlamaktadır. Biberiye bitkisinde uçucu yağ özellikleri fazla olduğundan pişirme bu uçucu ve faydalı yağların yok olmasına neden olmaktadır. Evde biberiye yağı yaparken en doğru yöntem işin içine sıcaklığın ve ısının girmemesidir.
  • 50 gram kadar biberiye bitkisi
  • Koyu renkli ve kapaklı cam bir şişe
  • Ve şişeyi dolduracak kadar organik zeytinyağı
İlk olarak yapmanız gereken şey biberiyeyi şişeye güzelce doldurmak ardından zeytinyağını şişe dolana kadar ilave etmektir. Ağzı sıkıca kapatılan şişe güneş gören bir yerde 25-30 gün kadar bekletilir. Bu süreç içinde şişenin ağzını açmamaya dikkat etmelisiniz. Süre sonunda ise biberiyenin aroması ve özellikleri zeytinyağına geçmiş olacaktır. Temiz bir tülbentten süzmüş olduğunuz ev yapımı biberiye yağınızı süzdükten sonra yine koyu renkli cam bir şişede serin bir yerde saklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Çeşitleri Nelerdir?

Biberiye Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni