Biberiye Çayı Zayıflatır mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiye çayı zayıflatırmı, Şifalı bitkiler arasında yer alan biberiye pek çok hastalığa karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Dağ kekiği gibi ince yapraklı olan ve bu benzerlik nedeniyle de sürekli karıştırılan biberiyeyi, kokusundan ayırt etmek mümkün. Çiçeklerinin rengi bile dağ kekiği ile hemen hemen aynı olan biberiyenin kokusu dağ kekiğinden farklıdır. Sayısız faydası olan biberiyeyi mutfaklarımızda baharat olarak da kullanmaktayız.

Tıp alanında da kullanılan bitkiler arasında yer alan biberiye, özellikle baş ağrısında, mide rahatsızlıklarında, sindirim sistemi rahatsızlıklarında oldukça etkilidir ve kullanılmaktadır. Yaz ayları yaklaştıkça insanlar sürekli zayıflamak için formüller, çareler aramaya başlarlar. Bol bol diyet listelerine göz atılır, diyetisyenlere gidilir, hangi bitki çayı zayıflatır diye araştırmalar yapılır ve daha bir sürü yol denenir. İşte en doğal ve acı çekmeden zayıflatabilen etkisi kanıtlanmış bir yoldur biberiye çayı.

Biberiye çayı, bölgesel zayıflamada ve selülit sorununu gidermede oldukça etkili bir bitki çayıdır. Yapraklarında bulunan bitkisel yağ asitlerinin yağ yakıcı özelliği vardır, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Ayrıca kanda bulunan fazla yağın vücuttan atılmasını da sağlamaktadır. Biberiye çayı yapılan diyetlerde de kullanılmakta, vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve vitamin desteğini (A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, K ve E vitamini) sağlamaktadır. Biberiye çayının zayıflama üzerine olan etkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.


Biberiye çayı nasıl zayıflatır?

  • Biberiye çayının idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır ve bu sayede zayıflamaya yardımcıdır.
  • Biberiye bağırsakları çalıştırır ve mideyi uyarır, bu sayede sindirimin kolaylaştırılmasını sağlar.
  • Biberiye çayı yağ yakıcıdır ve bölgesel zayıflamada oldukça faydalıdır.
  • Bağırsak gazlarını giderip, şişkinliği atmada ve oluşan ödemlerin yok edilmesinde etkilidir.
  • Biberiye çayının terletme etkisi vardır ve bu yolla da yağ yakımı hızını arttırarak zayıflamada etkilidir.
  • Her gün tüketilen 2 fincan biberiye çayı, fazladan 100 kalori harcanmasını sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Biberiye çayı nasıl hazırlanır?


Biberiye çayını zayıflamada kullanmak için her gün 2 fincan tüketmeniz yeterli olacaktır. Oldukça hoş bir aromaya sahip olan biberiye çayını hazırlamak için, 1 su bardağı su, 1 çorba kaşığı biberiye yaprağı, isteğe göre çok az bal ve yarım ay şeklinde kesilmiş küçük bir dilim limon yeterlidir. Biberiye çayını hazırlarken dikkat edilmesi gereken küçük fakat önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmamak gerekir.

Çayı hazırlarken biberiye yapraklarını kaynayan suyun içine atmamalıdır. Su ılındıktan sonra biberiye yaprağı eklenmelidir. Böyle yaparsak biberiyede bulunan birçok aktif bileşene zarar vermiş oluruz. Bu nedenle kaynattığımız 1 su bardağı suyu birkaç dakika bekletip, ardından fincana koyduğumuz 1 çorba kaşığı biberiyenin üzerine döküp 5 dakika kadar bekletiyoruz. İsteğe göre limonu ve balı da ekleyerek içiyoruz. Her gün 2 fincan yeterlidir ve çayınızı demleyip taze tüketmenizi öneririz.

Biberiye Çayı Zayıflatırmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Çayı Yağ Yakar mı?

Biberiye Çayı Yağ Yakar mı?

Haber Bülteni

Güncel

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Güncel

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?