Saksıda Biberiye Nasıl Yetiştirilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saksıda Biberiye Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda biberiye, Bahçede balkonda ya da evin bir köşesinde farklı bir bitki arıyorsanız, saksıda biberiye yetiştirebilirsiniz. Yaz kış solmayan biberiye bitkisi, yeşil hoş yaprakları birçok kez üzerinde açan mor çiçekleriyle herkesin sevebileceği bir bitkidir. Sizde saksıda biberiye yetiştirerek muhteşem kokusundan faydalanabilirsiniz. Bu kadar faydalı bir bitkinin elinizin altında olması çok özel bir durumdur.

Saksıda yetişen biberiye yapraklarından taze olarak koparabilir, et, tavuk ve balık yemeklerinizin soslarında kullanabilirsiniz. Yapraklarını koparıp gölgede kurtularak kuru olarak muhafaza edebilir, ihtiyaç oldukça kullanabilirsiniz. Paketleyip sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Tıpkı lavanta da olduğu gibi küçük bez torbalar içerisine çiçekli kısımlarını toplayıp gölgede kuruttuktan sonra koyabilir.

Kıyafetlerinizin içerisine banyoya ve sakladığınız eşyaların arasına koyarak eşyalarınızın çok güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Keskin hoş kokusu ile evinizin havasını değiştirecektir.


Saksıda biberiye nasıl yetiştirilir


Biberi çok kolay yetiştirilen ve zahmet ettirmeyen bir bitkidir. Saksıda biberiyeyi İnternet sitelerinden sipariş edebilir ya da bitki satan yerlerden temin edebilirsiniz. Dilerseniz de biberiye tohumu temin ettikten sonra tohumdan kendiniz yetiştirebilirsiniz. Bunun için torflu bir toprağı saksıya doldurun aldığınız biberiye tohumunu bir gece beklettikten sonra saksının orta kısmına birkaç tane koyun. Üzerini toprakla kapattıktan sonra can suyunu verin. Her gün sulayarak fidenin çıkmasını bekleyin. Birkaç gün sonra saksıda biberiyenin yetiştiğini göreceksiniz. Dolaylı yoldan güneş alan bir ortama koyun ve biberiyeyi sulamaya devam edin. Boy atan biberiyeyi güneş alacak bir alana koyun. Biberiye güçlü bir bitkidir. Güneş ve düzenli sulamayla gürleşecek ve kocaman bir biberiye bitkiniz olacaktır. Ara sıra çok uzayan yapraklarını bahçe makası ile budayabilirsiniz. Budadığınız bu yaprakları değerlendirebilirsiniz. Kökü çoğalan saksıda biberiyeyi başka saksılara bölüştürüp kendinize güzel bir alan oluşturabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Saksıda Biberiye Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Biberiye Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Biberiye Kürü Tarifi ve Malzemeleri