Biberiye Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biberiye Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Tozu, Eski çağlardan beri kullanıldığı bilinen bir bitkidir. Hekimler tarafından ek tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. İçeriğinde acı maddeler, organik asitler, glikozit ve uçucu yağ bulunmaktadır.


Faydaları


Guatra, kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kanı temizler ve uyku problemlerinde yardımcı olur. Kaynatılan suyunun saçlara uygulanması sonucu saçların canlandığı etkisi gözlemlenmiştir. Aynı zamanda çay olarak tüketildiğinde iştahı keser.


Etkilediği Hastalıklar


Kanser: Yapılan araştırmalar sonucunda meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerinde olumlu etkisi ortaya konmuştur.

Alzheimer: Biberiyenin kokusu çeşitli bellek hastalıklarında işe yaramaktadır ve zihni geliştirdiği gözlemlenmektedir. Bir yaşlılık olan Alzheimer üzerinde biberiye ile engellendiği bunun yanında hafıza kaybında ve bunamaya karşı çok ciddi etkileri görülmektedir.

Migren: Biberiye tozunu kaynatarak bir kâseye koyduğumuzda ve başımıza havlu kapatarak kokladığımızda migrenin hafiflediği gözlemlenmektedir.

Karaciğer: Siroz ve benzeri hastalıkları önlediği belirlenmiştir.


Kullanaması Gerekenler Kişiler


Emzirme dönemindeki annelerin, epilepsi hastası bireylerin, mide ülseri ve kanamalı hastalıkları olan bireylerin kullanmaması önerilmektedir.


Zararları

Düşük riskini arttırabilir. Kan basıncını arttırır. Fazla tüketimde mide bulantısı ve akciğerde ödem yapabilir. Alerjik ciltlerde çeşitli reaksiyonlara sebep olur.


Biberiye Kullanım Çeşitleri

Sıvı ekstre, kapsül, çay ve tentür olarak kullanılabilir.

Biberiye tozu ile zayıflamak, kaynatılıp çay halinde tüketildiğinde biberiye iştahı kapattığından kilo vermek için de kullanılmaktadır. Antispazmodik etkisi vardır. Sindirimi kolaylaştırır, mide ve bağırsakları uyarıcıdır. Bünyesinde bulunan kaloriyi azaltan vitaminler kilo vermeyi kolaylaştırıcıdır aynı zamanda besin değeri yüksektir.

Biberiye tozunun cilde faydaları, birçok güzellik kreminin bileşiminde biberiye bulunur. Bunun sebebi cildi güzelleştirmesidir. Bitkinin yaprakları ezilerek yapılan lapa kırışıklıkları önler. Aynı zamanda küvetteki suya karıştırdığında cildi temizler. Teni pürüzsüzleştirip canlandırır.

Yemeklerde biberiye tozu, etleri marine ederken ve sebzelere tat vermede kullanılır.

Biberiye Tozu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saraçoğlu Biberiye Çayı

Saraçoğlu Biberiye Çayı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İbrahim Saraçoğlu Biberiye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Biberiye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı Ne İşe Yarar?

Biberiye Fidanı Türleri ve Özellikleri

Biberiye Fidanı Türleri ve Özellikleri

Biberiye Yağı İçilir mi?

Biberiye Yağı İçilir mi?